JRT 2021 New Product: 10000Hz High Frequency LiDAR Sensor Module
Jan 13, 2021
10000 Hz LiDAR module is one of our 2021 new solution products. The new LiDAR laser distance sensor is a Long Range Lidar up to 100m, which can be widely used in drone postioning, car anti-collision, intelligent traffic monitoring etc. with high accuracy. We support customized service of different frequency(100hz,200hz,300hz,400hz,1000hz,5000hz,10000hz etc.), you can choose the suitable design. And the LiDAR sensor module is a small size with 43*35*21mm, customers can be integrated to their measure device easily. If you meed any documents(PDF files etc.) of this high frequency LiDAR Distance Sensor, please feel free to contact us.

Performance Parameters:
| Model | HSLD-01 |
| Accuracy | ±3~5cm(<50m) /±1%(>50m) |
| Range | 0.1-30m/60m/100m/150m/200m |
| Resolution | 1cm |
| Frequency | 100hz/200hz/400hz/1000hz/5000hz/10000hz |
| Laser Type | 905nm,Class I |
| Size | 43*35*21mm |
| Weight | 20g |
| Input Voltage | 8-36V |
| Average Current | 80mA @ 9V |
| Average Power | ≤0.72W |
| Operating Temperature | -15℃~50℃ |
| Storage Temperature | -40℃~85℃ |
TTL or usb interface optional

Chengdu JRT Main Ranging Modules: Industrial Laser Distance Sensor, Laser Distance Meter Module, 10000Hz LiDAR Sensor.







