
Single Point Laser Range Module
Type: Laser Ranging Module
Output mode: digital output
Frequency: 3Hz-8Hz
Laser type: Class 2 laser
The single-point laser ranging module detects fixed and moving targets and can be used in a variety of industrial applications. The device uses a phased laser ranging principle and uses a non-contact method to achieve very high detection accuracy. Measurement results can be output through a variety of interfaces for further processing. Our laser range sensors are available in digital and analog outputs.

Features:
1. Using a secondary laser
2. Close-range measurement does not need to be used with a reflector.
3. Provide a rich communication interface: RS485/RS232/Bluetooth/USB.
Laser distance sensor technical parameter
| Accuracy | +/-1mm |
| Measuring Unit | mm |
| Measuring Range | 0.03-40m |
| Measuring Time | 0.1-4 seconds |
| Laser Class | Class II |
| Laser Type | 600-690nm,<1mW |
| Size | 45*25*12mm |
| Weight | about 15g |
| Voltage | DC2.5-3.3V |
| Operating Temperature | 0~40°C(32-104 ℉) |
| Storage Temperature | -25-60°C(-13~140 ℉) |

The laser distance sensor can be applied to many fields with its precise measurement and high frequency measurement.

Since its establishment in 2004, JRT has been focusing on the development and manufacture of laser ranging sensors. We have introduced the world's advanced production lines with a daily output of 15,000 pieces.



Hot Tags: single point laser range module, China, manufacturers, suppliers, factory, wholesale, customized, cheap, quotation, OEM, low price
Send Inquiry







