
RS485 Long Range Laser Distance Module
Communication Interface:RS485
Measuring Range:0.03-100m
Accuracy:+/-3mm
Place of origin:China
The 100m laser range module uses the RS485 communication interface, and its RS485 is the electrical standard for balanced transmission. Compared with the RS-232 unbalanced transmission method, the electrical index has been greatly improved.
application area

Sports long jump

Measure the animal's body length
The maximum communication distance of RS485 is about 1219m, and the maximum transmission rate is 10Mbps. The laser ranging tool can perform stable long-distance communication through RS485.

| Accuracy | +/-3mm |
| Measuring Unit | mm |
Measuring Range | 0.03-100m |
| Measuring Time | 0.1-4 seconds |
| Laser Class | Class II |
| Laser Type | 600-690nm,<1mW |
| Size | 40*64*18mm |
| Weight | About 15g |
| Voltage | DC2.5~3.3V |
| Operating Temperature | 0~40°C(32-104 ℉) |
| Storage Temperature | -25-60°C(-13~140 ℉) |
At most 5 Pins need to power and control the laser rangefinder module.




About Us |


Hot Tags: rs485 long range laser distance module, China, manufacturers, suppliers, factory, wholesale, customized, cheap, quotation, OEM, low price
Send Inquiry







