
30m OEM Photoelectric Sensor Digital Laser Distance Measurer
Product name:laser distance meter
Measuring range:0.03-30m
Size:101*30*18mm
Weight:About 65g
Laser Distance Meter
Mini laser rangefinder can measure distance more conveniently and accurately when making measurements! The JRT 30M laser rangefinder is equipped with a precise and easy-to-read digital LED display, and the casing gives you an excellent feel. It can measure distance, area, volume and Pythagoras, and can switch to meter / feet / inch mode as needed. The 30m laser rangefinder and our mini module U81 make up the world's smallest laser rangefinder, slim and lightweight. Next to this type is a lithium power supply with USB, which is easy to charge. Length: 10 cm, width: 3.3 cm, thickness: about 1.8cm.

Technical Datasheet:
| Product name | Laser distance meter |
| MeasuringUnit | metre/inch/feet |
| MeasuringRange(withoutReflection) | 0.03-30m |
| MeasuringTime | 0.125~4seconds |
| LaserClass | ClassII |
| LaserType | 620-690nm,<1mW |
| Accuracy | +-2mm |
| Weight | About 65g |
| Voltage | 200 mAh rechargeable |
| Color | Black |
| Size | 101*30*18mm |
| OperatingTemperature | 0-40℃(32-104℉) |
| StorageTemperature | -25~60℃(-13~140℉) |
Note:The problems that need attention when using the laser rangefinder: The laser rangefinder cannot be directly measured with the human eye to prevent harm to the human body.




QC:
We know that quality comes from details, so in every process of product manufacturing, we strictly require and control.
1: From the selection of product raw materials, some parts are imported from abroad.
2: Product manufacturing process: We have sophisticated manufacturing equipment, imported world-leading automated production lines, and the daily output can reach 15,000 pieces.
3: Product inspection: We have professional product production inspection equipment. After production and processing, the products will pass the distance and light spot tests, and the products pass the inspection before leaving the factory.
4: Product identification mark: After inspection, the product will be correspondingly marked on the product according to different specifications of the product.
5: Product Precautions: Each product has instruction manuals and product use precautions.
Hot Tags: 30m oem photoelectric sensor digital laser distance measurer, China, manufacturers, suppliers, factory, wholesale, customized, cheap, quotation, OEM, low price
Send Inquiry







