
High Frequency TOF Sensors
TOF number:IT02S-12m(k191015p-11)
Brand:JRT-measure
Place of origin:China
Measuring range:0.03-12m
Accuracy: 2cm
Frequency:1Hz-100Hz
![]() The IT02S sensor is a powerful laser ranging device that uses a time-of-flight ranging method up to 100 Hz at the measurement frequency compared to conventional laser range finder. It can detect moving targets well in close range measurement and can be applied to garage parking space situation identification. |
application area

Airport car transport collision avoidance

Underground driving&mining surveying
| Model | IT02S-A |
| Range | 0.1-12m |
| Frequency | 1-100Hz |
| Accuracy | 2cm |
| Blind Area | 10cm |
| Resolution | 1cm |
| Light | 650nm,<1mw |
Resistance to Light | 10000 LUX |
Voltage | DC +3.3V |
Current | 55mA |
| Communication interface | UART, default baud rate 115200 |
![]() Small Size | ![]() High Frequency |

![]() RoHS | ![]() FDA | ![]() FCC |
Packing:

Chengdu JRT Main Ranging Sensors: Industrial Laser Distance Sensor, Laser Distance Meter Sensor, Long Rangefinder Module, TOF High Frequency LiDAR Sensor.
For more info, please feel free to contact us
Hot Tags: high frequency tof sensors, China, manufacturers, suppliers, factory, wholesale, customized, cheap, quotation, OEM, low price
Send Inquiry













