
BA6A New Version Long Distance Laser Sensor 100m For Obstacle Avoidance
Industrial Sensor Model: BA6A(k221219-1)
Measuring range:0.03~100m
Accuracy:+/-3mm
Frequency:3Hz
Laser type:Class 2,620~690nm,<1mW
BA6A New Version Long Distance Laser Sensor 100m for Obstacle Avoidance
BA6A is Industrial grade laser measurement module. It has a variety of measurement modes and parameters for customers to choose configuration, to meet different customer ranging needs.
It can be used for car collision avoidance and safety warning, UAV height determination and obstacle avoidance, material level measurement and other fields.
application area

Crane

Car waiting device
Product Paremeter
| Product Model | BA6A |
| Measurement Accuracy | +/-3mm |
| Measurement Range | 0.03~100m |
| Measurement Time | 0.3~4s |
| Measurement Unit | Meter |
| Size | 64*40*18mm |
| Weight | About 13g |
| Frequency | 3Hz |
| Laser Grade/Type | Class 2,620~690nm,<1mw |
| Working Temperature | 0~40℃ |
| Storage Temperature | -20~60℃ |
| Voltage | DC2.5~3.3V |
| Functions | Distance,area,volume,pythagorean |
Product Details




Testing Software-JRT LR Control V1.0
1. Install JRT testing software to the computer and open it;
2. Connect the USB interface of the distance module to the computer;
3. Send the test command according to the manual.

Application

Company Profile


Chengdu JRT Meter main ranging modules: laser rangefinder sensors, industrial laser ranging sensors, mini TOF sensors.
Hot Tags: ba6a new version long distance laser sensor 100m for obstacle avoidance, China, manufacturers, suppliers, factory, wholesale, customized, cheap, quotation, OEM, low price
Send Inquiry










