
Arduino Laser Distance Finder Tof Sensor Lidar
Product Number:IT03M
Brand:JRT
Measuring Range:0.1-15m
Size:50*26*13mm
Frequency:100Hz
100Hz Arduino Laser Distance Finder Tof Sensor Lidar
The 100Hz LiDAR sensor is a TOF laser sensors product based on the time-of-flight principle. Due to its high measurement frequency and stable performance, it can be used in fields such as automobile collision avoidance systems, automatic driving, and safety warning. Lidar sensors cost less than normal position sensors. If you need to provide a 3D model of the laser module, or need to provide the current size, please tell us more about your laser measurement project so that we can provide you with more suggestions, thanks and greetings.

Features:
1, 100hz measurement frequency, you can measure one hundred times per second.
2. Small size and light weight.
3. It also has a good measurement ability for black objects.
| Model Number | IT03M |
| Accuracy | +/-5cm@ 0.1~2.5m;+/-2%@2.5-15m |
| Measuring Unit | cm |
| Measuring Range (without Reflection) | 0.1-15m |
| Measuring Frequency | 100 Hz |
| Laser Class | Class II |
| Laser Type | 650nm, <1mw, red |
| Size | 50*26*13mm |
| Weight | About 10g |
| Voltage | DC2.5V~+3.5V |
| Serial Level | TTL 3.3V |
| Operating Temperature | 0-40 ℃ (32-104 ℉ ) |
| Storage Temperature | -25~60 ℃ (-13~140 ℉) |
Explanation:
(1) The reflectivity of ordinary white wall / white paper is ~ 70%.
(2) The working current is related to the measurement frequency. For every 10 Hz increase in the measurement frequency, the working current increases by 1.6 to 1.9 mA. According to the relationship, the relationship between power consumption and measurement frequency can be derived.

Why choose us?
1. Our laser distance sensors can be wholesale and retail.
2. Various payment methods and flexible choice.
3. VAT commercial invoices can be issued for quality assurance.
3. The factory sells directly, with favorable price, stable supply and fast delivery.
4. One-year warranty service to provide you with perfect after-sales service.

Hot Tags: arduino laser distance finder tof sensor lidar, China, manufacturers, suppliers, factory, wholesale, customized, cheap, quotation, OEM, low price
Send Inquiry







