
Accurate Time Of Flight Sensor Laser Distance Module
ToF number:IT03M-15m(k191129s-3)
Measuring Range:0.1-15m
Size:50*26*13mm
Frequency:100Hz
TOF principle:
The time-of-flight ranging method is to continuously send light pulses to the target, and then use a sensor to receive the light returned from the object, and obtain the distance of the target by detecting the flight (round-trip) time of the light pulse. The ToF ranging method is a two-way ranging technique. It mainly uses the time of flight of a signal to and from two asynchronous transceivers (or reflected surfaces) to measure the distance between nodes. The traditional ranging technology is divided into two-way ranging technology and one-way ranging technology. When the signal level is better modulated or in a non-line-of-sight environment, the estimation result based on the RSSI (Received Signal Strength Indication) ranging method is ideal; in the line-of-sight environment, the ToF distance estimation The method can make up for the shortcomings of distance estimation methods based on RSSI.
application area
Track safety system ranging
Power cable industry height measuring
The biggest difference between our TOF laser ranging module and other ranging products is its high-speed ranging capability. The measuring frequency can reach 100hz. It can monitor black targets and has good adaptability to strong outdoor light. Small size, width 26mm, length 50mm, height 13mm; UART TTL level output distance value of the measured object, easy to use.

| Model Number | IT03M |
| Accuracy | +/-5cm@ 0.1~2.5m |
| Measuring Unit | cm |
| Measuring Range (without Reflection) | 0.1-15m |
| Measuring Frequency | 100 Hz |
| Laser Class | Class II |
| Laser Type | 650nm, <1mw, red |
| Size | 50*26*13mm |
| Weight | About 10g |
| Voltage | DC2.5V~+3.5V |
| Serial Level | TTL 3.3V |
| Operating Temperature | 0-40 ℃ (32-104 ℉ ) |
| Storage Temperature | -25~60 ℃ (-13~140 ℉) |
| Application |

| About Factory |

QC:
(1) Quality management of raw materials and products. Strict inspection and acceptance of raw materials will be carried out, and management will be strengthened to ensure timely supply.
(2) For the management of packaging quality, since the laser ranging module is a precise measurement of electronic products, we have formulated packaging standards based on the characteristics of the product and use double-layer foam boxes for protection.
(3) Internal quality inspection and audit, we have at least 10 specialized testing equipment and dozens of quality inspection personnel to carry out quality inspection on products.
Chengdu JRT Main Ranging Sensors: Industrial Laser Distance Sensor, Laser Distance Meter Sensor, Long Rangefinder Module, TOF High Frequency LiDAR Sensor.
For more info, please feel free to contact us
Hot Tags: accurate time of flight sensor laser distance module, China, manufacturers, suppliers, factory, wholesale, customized, cheap, quotation, OEM, low price
Send Inquiry







