
100m Long Range Laser Distance Components 635nm
Product number:707C
Measuring distance:0.03-100m
Precision:+/-3mm
Size:72x40x18mm
Chengdu Jingruite Technology Co., Ltd. is a long-time professional manufacturer of laser rangefinder modules. It is ahead of competitors in the industry in terms of laser technology, optical systems, electronic components, and mechanical dimensions. Our products are also successful. Applications in various fields around the world. The 707C series laser ranging module can measure distances faster and more accurately even in harsh test environments, such as poor reflective surfaces.
707C laser range module features include:
1. Small size: 40mm, Length: 72mm, Thickness: 18mm
2. Light weight: <20g
3. Accurate distance measurement: 1mm accuracy and minimum display value
4. Remote measurement: Measurable 100m
5: Provide customized services, can be customized 150m.

| Accuracy | +/-3mm |
| Measuring Unit | mm |
Measuring Range | 0.03-100m |
| Measuring Time | 0.1-4 seconds |
| Laser Class | Class II |
| Laser Type | 620-690nm,<1mW |
| Size | 40*72*18mm |
| Weight | About 20g |
| Voltage | DC2.5~3.3V |
| Operating Temperature | 0~40°C(32-104 ℉) |
| Storage Temperature | -25-60°C(-13~140 ℉) |
Note:
1. Under bad measurement conditions (such as excessive ambient light, too large or too small diffuse reflection coefficient of the measured point), the measurement accuracy will have a large error: ± 3mm + 40PPM.
2. In the case of strong sunlight or poor target reflection, please use a reflective plate.
3. If the working range needs -10C ° ~ 50C °, special customization is required.

| About Us |


FAQ:
(1). Q: Can I order samples?
Answer: Yes, we accept samples for trial
(2) Q: Can OEM / ODM?
A: We can provide OEM ODM services. We know that brand owners care about the quality of their products, so our products are designed in strict accordance with your product design drawings from the choice of materials and product styles. At the same time, we have a professional R & D team. If you need special features and requirements for products, you can also communicate your ideas with us.
(3) Q: What is your core competitiveness?
A: We know the importance of going out and bringing in. Therefore, our products have a global perspective, combined with excellent technology in advanced regions, combined with market customer needs to continuously improve product performance and product details. Keeping pace and advancing with the times is our greatest advantage.
Hot Tags: 100m long range laser distance components 635nm, China, manufacturers, suppliers, factory, wholesale, customized, cheap, quotation, OEM, low price
Send Inquiry







